Rekuperacja – zbiór najważniejszych informacji 

Rekuperacja – zbiór najważniejszych informacji

W inżynierii lądowej stosuje się wiele innowacyjnych rozwiązań. Przykładem jest proces rekuperacji wykorzystywany w systemach wentylacyjnych. Celem tego procesu jest odzysk energii cieplnej z powietrza wywiewanego już zużytego, a następnie oddawanie ciepła do powietrza nawiewanego do budynku. Rozwiązanie to pozwala ograniczyć zużycie energii cieplnej, dlatego taka technologia jest chętnie uwzględniana w projektach. Zapraszamy do lektury. 

Zasada działania rekuperatora

Proces rekuperacji jest nieco skomplikowany, dlatego dowiedz się, jak kształtuje się zasada działania rekuperatora. Pierwszy etap procesu obejmuje wprowadzenie świeżego powietrza. Ma to miejsce za pomocą czerpni znajdującej się na dachu budynku. Powietrze z zewnątrz wtłaczane przez kanały wentylacyjne do central wentylacyjnych. Z central powietrze przechodzi przez filtry oraz wymiennik ciepła. Dzięki wentylatorowi powietrze trafia do poszczególnych pomieszczeń w budynku. 

Drugim etapem dotyczy procesu odprowadzania zużytego powietrza z wnętrza i wykorzystywanie go jako energię cieplną. Za pomocą wentylatora wyciągowego odbywa się dzięki filtrowi do rekuperatora. Urządzenie to odbiera ze zużytego powietrza zimno lub ciepło. Zasada działania rekuperatora obejmuje również to, że zużyte powietrze pozbawione już energii jest kierowane do wyrzutni powietrza. W rezultacie powietrze bezużyteczne jest wyrzucane na zewnątrz budynku.

Rekuperator – jaki wybrać? 

Nie da się ukryć, że rekuperator należy do chętnie zamawianych urządzeń. Wszystko przez jego zalety. Na rynku instalacji sanitarnych można spotkać wiele rozwiązań bazujących na rekuperacji. Bez względu na to, jaka jest zasada działania rekuperatora, każdy z tych urządzeń bazuje na wymienniku ciepła. Różnice mogą dotyczyć jednak tego, jaki konkretnie wymiennik zostanie wybrany. Klienci mają do wyboru wymiennik krzyżowy, obrotowy lub przeciwprądowy. Przy wybraniu wymiennika warto skonsultować się ze specjalistami ds. sanitarnych.