Gry planszowe i pierwsze zabawki – dlaczego są tak ważne dla rozwoju dziecka?

Nie da się ukryć, że pierwszą rzeczą, którą wielu z nas będzie kojarzyć z pojęciem dzieciństwa, jest jakaś zabawka. Przedmioty te już od setek lat towarzyszyły najmłodszym, czasem jako przyjemna opcja spędzania wolnego czasu, a czasem jako forma bliskości ulubionej postaci. Bez względu na swoją naturę, wszystkie zabawki łączy jednak jedno – odgrywają one kluczową rolę w prawidłowym rozwoju naszych pociech. Nierzadko zdarza się nawet, że inspirują one do pierwszych planów wstąpienia na konkretną ścieżkę zawodową. W wyniku zabaw, dzieci rozważają zostanie lekarzami, wizażystkami lub policjantami. I chociaż w przyszłości plany te nierzadko ulegają zmianom, to właśnie gry i zabawki pomagają w pierwszym kształtowaniu zainteresowań dzieci. Warto jest więc zwrócić uwagę na to, co możemy kupić naszym pociechom.

Pierwsze zabawki – nauka poprzez zabawę

Małe dzieci, jak wielu z nas zapewne doskonale wie, zawsze będą preferować zabawę zamiast nauki. Z tego też powodu, warto jest pomyśleć nad zakupem edukacyjnych rozwiązań, które połączą ze sobą te dwa czynniki. Umożliwi to dziecku zapoznanie się z podstawową wiedzą, jeszcze przed pójściem do zerówki. Przykładem są tu chociażby dobrze wszystkim znane klocki o różnych kształtach, które należy umieścić w odpowiednich otworach. Pozwolą one maluchowi na samodzielne myślenie oraz kojarzenie figur geometrycznych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są tu też zabawki interaktywne. Mówiące misie lub pluszowa Myszka Mickey nauczą dziecko liczenia, alfabetu tudzież kolorów. Jednocześnie, zabawki tego typu wciąż mogą pełnić rolę ukochanych przytulanek, zabieranych do łóżka.

Gry planszowe – prawdziwa gratka dla nieco starszych dzieci

W przypadku nieco starszych maluchów, warto jest sięgnąć po dobrą grę planszową. Zabawa tego typu niesie bowiem ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, jest ona znakomitym sposobem na interakcję dziecka z kolegami, rodzeństwem lub rodzicami. Po drugie, gry planszowe oddziałują na wyobraźnię, a nierzadko zmuszają nawet do odrobiny bardziej strategicznego myślenia. Jest to też oczywiście niezwykle przyjemna, żywa forma spędzania czasu wolnego, do której dziecko z pewnością będzie chciało wracać bardzo często.